Aktuelno zimsko duboko oranje: Kako ga najboljeo obaviti?

|   Info
“Najbolje je koristiti mineralna đubriva koja bi trebalo da se unesu u sloj od 30 do 35 cm. Treba ga uraditi što pre” kažu iz Poljoprivredne službe u Jagodini
Foto: TV Kopernikus

 

Poljoprivrednici su uglavnom završili radove u polju koji se tiču berbe kukuruza i setve ozimih strnih žita. Iz Poljoprivredno savetodavne i stručne službe u Jagodini istakli su da oni koji to nisu uradili, u ovom periodu ne bi trebalo ni da rade, ali da je jako bitno da se uradi zimsko duboko oranje, tamo gde još to nije urađeno.

-Ta agrotehnička mera ima za cilj da se u zemljištu sačuva što više vlage, koja će da bude tokom zimskog perioda, ali i da se izbaci i isecka korov, da se izbaci seme korova na površinu i naravno đubriva koja bi trebalo da se rasture pre zimskog oranja. Neka mineralna đubriva bi trebalo da se unesu u taj neki sloj od 30 do 35 cm, da bi mogla lepo da se razgrade i pripreme za primenu u proleće –rekao je Miodrag Simić, savetodavac za ratarstvo u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi u Jagodini.

Iz Poljoprivredno savetodavne i stručne službe u Jagodini istakli su da ako se đubriva koriste u predsetvenoj pripremi, ona će ostati u površinskom sloju i biljka neće moći da ih iskoristi. Prema rečima stručnjaka, zimsko duboko oranje treba uraditi što pre, a posebno tamo gde su zemljišta plića i gde se nije radilo duboko oranje, kako bi se razbio plužni đon.

D.M.
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar