Na zemljištima u Pomoravlju nema glodara: Kako se zaštititi ako se pojave?

|   Info
“Mamke postavljajte na skrovita mesta, kako ne bi došla u kontakt sa divljim i domaćim životinjama” kažu iz Poljoprivredne službe u Jagodini
Foto: TV Kopernikus

 

Glodari u ovom periodu godine mogu da se pojave na određenim zemljišnim površinama. Oni se najviše javljaju na usevima pšenice i u usevima lucerke. Iako ih, prema rečima zaposlenih u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi u Jagodini, za sada na našem području nema, poljoprivrednici bi trebalo da obiđu svoje parcele i da vide da li ima prisustva aktivnih rupa.

-Ukoliko ima prisustva aktivnih rupa u većem broju, potrebno je da se obavi suzbijanje. Ono može da se obavi preparatia na bazi aktivne materije cink-fosfid koja se i najčešće primenjuje, samo treba voditi računa da ukoliko glodari ili divlje životinje dođu u dodir sa ovim preparatom, dolazi do momentalnog uginjavanja. Potrebno je voditi računa prilikom postavljanja mamaka, postavljati ih u rupe i obavezno ih zatrpavati, kako ne bi došlo do trovanja divljači i domaćih životinja –rekla je Ljiljana Jeremić, savetodavac za zaštitu bilja u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi u Jagodini.

Glodari mogu da se pojave i u poljoprivrednim gazdinstvima na kojima se gaje pšenica i kukuruz. Ukoliko na ovim mestima dođe do pojave glodara, treba obaviti suzbijanje preparatom na bazi aktivne materije bromadiolona. 

-Ti mamci se postavljaju na skrovita mesta. Znači, ispod nečega i pošto oni imaju kumulativno dejstvo, glodari treba da pojedu određenu količinu tog mamka po kilogramu telesne težine –rekla je Jeremić.

Prema rečima zaposlenih u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi u Jagodini, ovaj preparat treba stalno dodavati, te će tako posle nekoliko dana doći do uginjavanja glodara.

D.M.
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar