Šapić: Srbi i Francuzi su u Prvom svetskom ratu postali braća po oružju

|   Život
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas nakon predstave "Volimo Francusku kao što je ona volela nas" da su Srbi i Francuzi u Prvom svetskom ratu postali "braća po oružju" i da se to ne sme zaboraviti, te da se odnos koji je tada napravljen ne sme poremetiti, već se mora gajii i negovati.
Foto: Milica Vučković/FoNet

 

Izvor: FoNet

Predstava "Volimo Francusku kao što je ona volela nas" održana je ispred Spomenika zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu u okviru "Dana slobode 2022" u programskoj celini "Odužujemo se saveznicima i rodoljubima – scena Francuska".

Gradonačelnik je podsetio da se ove godine "Danima slobode" obeležava 78 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu i 104 godine od oslobođenja glavnog grada u Prvom svetskom ratu

"Možda će neskromno zvučati, ali mislim da pobeda u tada Velikom ratu, na način na koji je izvojevana, teško da bi mogla da se dogodi da nije bilo hrabre srpske vojske i žrtve koju je podneo srpski narod i srpska država. Nijedan narod nije podneo takvu žrtvu kao srpski", kazao je Šapić, navodi se u saopštenju.

Francuski ambasador Pjer Košar rekao je da predstava podseća na to kako su srpski i francuski vojnici, jedni uz druge, proživeli "ove tako bolne događaje, ispunjene istovremeno slavom, žrtvom i patnjom, a koji su iznedrili bratstvo po oružju koje je otada neupitno".

"Sećati se danas francusko-srpskog prijateljstva pred Spomenikom zahvalnosti Francuskoj za nas predstavlja čast i privilegiju. Ovaj spomenik podseća na posvećenost Francuske celom srpskom narodu, njegovim vojnicima tokom evakuacije na Krf koju je sprovela francuska mornarica posle golgote povlačenja 1915. godine", rekao je Košar.

On je dodao da spomenik podseća i na privrženost Francuske budućnosti Srbije prilikom prihvata srpske dece u Francuskoj i školovanja studenata na francuskim univerzitetima.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar