Suzbijanje korova na strništima: Ne spaljivati žetvene ostatke

|   Info
“Prvo treba uraditi ljuštenje strništa, što će isprovocirati rast korova” rekla je Ružica Đukić, savetodavac za zaštitu bilja u Poljoprivredno stručnoj i savetodavnoj službi u Jagodini
Foto: TV Kopernikus

 

Posle žetve, vrlo je važno suzbijati korove na strništu. Suzbijanje se ne preporučuje spaljivanjem žetvenih ostataka. Tako se stvaraju velike štete sa dugoročnim posledicama, rekla je Ružica Đukić, savetodavac za zaštitu bilja u Poljoprivredno stručnoj i savetodavnoj službi u Jagodini:

-Uništavaju se korisni mikroorganizmi u našem zemljištu. Zatim, zagađuje se atmosfera i gube se značajne količine organske mateije. Zbog toga je vrlo važno da uradimo na taj način tako što ćemo prvo uraditi tanjiranje ili ljuštenje strništa, što će isprovocirati rast korova. Zatim, kada korovi budu u fazi intenzivnog porasta, poželjno je uraditi tretiranje i neselektivnim herbicidima u količini od tri do 10 litara po hektaru. Ukoliko se na strništu pojavljuje samo divlji sirak, možemo ići sa količinom od četiri do pet litara po hektaru. Ukoliko se pojavljuju druge vrste korova poput pirevine, palamide ili poponca, količina treba da bude veća od osam litara po hektaru –istakla je Đukić.

Tretiranje treba izvoditi u večernjim časovima kada je temperatura vazduha u padu, zato što se u tom trenutku otvaraju stome i lakše se i intenzivnije usvajaju aktivne materije. Takođe, ove herbicide treba primeniti kada je vreme mirno, bez vetra, jer su oni neselektivni i uništavaju svaku biljku sa kojom dođu u kontakt. Tretiranu površinu ne treba obrađivati 10 do 20 dana posle primene, kako bi se herbicid što bolje transportovao preko lista do korena i rizoma.

Dušan Miletić
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar