Arheološko istraživanje u Jagodini: pronađena ognjišta, keramički fragmenti, ljudski ostaci...

|   Info
„Ovo su jako bitni nalazi, kako za arheološku struku, tako i za naš grad, jer do sada nismo potvrdili vinčansku keramiku na našoj teritoriji“ rekla je Sonja Perić, arheolog i viši kustos Zavičajnog muzeja u Jagodini
Foto: TV Kopernikus

 

Na arheološkom lokalitetu „Crvene livade“ u samom centru turističkog dela Jagodine došlo se do značajnih iskopina. Istraživanje je sproveo Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kragujevca u saradnji sa Zavičajnim muzejom iz Jagodine i mladim arheolozima.

Arheološki lokalitet „Crvene livade“ u Jagodini evidentiran je još šezdesetih godina 20. veka i u ovom delu grada vršena su manja istraživanja, koja su radili Savo Vetnić i Milorad Stojić. Sa ove teritorije potiču mnogi arheološki nalazi od gvozdenog doba pa sve do rimskog perioda, koji se sada čuvaju u Zavičajnom muzeju grada Jagodine. Među njima je oko 2000 posrebrenih novčića, pločice od srebrnog lima, veliki broj fragmenata keramičkih predmeta i posuda. Prema rečima arheologa Sonje Perić, kulturni sloj na ovoj teritoriji je mnogo dublji nego što su to arheološka istraživanja pokazala prethodnih godina:

-Možemo sasvim pouzdano reći da se na ovom potezu stanovalo od perioda bronzanog doba, što je nekih 2000 godina pre naše ere, pa do srednjeg veka. Imamo jako malo fragmenata keramike i samo jednu strelicu iz srednjevekovnog perioda, ali je to sasvim dovoljno da nama potvrdi kulturni sloj koji potiče iz tog vremena. Takođe, jako je značajno što smo u jednoj sondi našli keramiku za koju pretpostavljamo da je neolitska. Posle detaljnije analize ćemo to i potvrditi ili opovrgnuti, tako da će to biti jako bitan nalaz kako za arheološku struku, tako i za naš grad, jer do sada nismo potvrdili vinčansku keramiku na našoj teritoriji –rekla je Perić između ostalog.

Utvrđen je i sloj koji se meša sa antičkim i gvozdenodopskim materijalom, a u dubljem ukopu nalaze se i dva ognjišta iz bronzanog doba. Takođe, pronađeni su i ljudski ostaci jedne ženske individue. Ona je takođe istakla da je ovo nalazište značajno i zbog toga što bi se mogla potvrditi i prva metalurgija iz perioda eneolita i ranog bronzanog doba. Posle završetka istraživanja, sledi detaljna obrada pronađenih fragmenata, koji će prema rečima arheologa, najverovatnije biti deo stalne postavke Zavičajnog muzeja u Jagodini. Pored ove institucije i Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu, u istraživanju su pomogli i arheolozi Dušan Paunović i Daliborka Matić.

Dušan Miletić
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar