Dr Biljana Mihajlović, onkolog u jagodinskoj Opštoj bolnici: Više faktora utiče na pojavu raka

|   Život
„Pušenje i alkohol najviše utiču na pojavu tumora na plućima. Stil života i način ishrane utiču takođe, ali i genetika ima udela u svemu tome. Izbegavajte sve faktore rizika“ poručila je dr Biljana Mihajlović, onkolog u jagodinskoj Opštoj bolnici
Dr Biljana Mihajlović tokom razgovora sa našim novinarom: Foto TV Kopernikus

 

Prema kalendaru javnog zdravlja, mart je mesec borbe protiv raka. Na godišnjem nivou, u Srbiji se dijagnostikuje više od 36 hiljada malignih bolesti, dok od raka godišnje u Srbiji umre oko 20 hiljada ljudi. Kod žena se najčešće dijagnostikuju rak dojke, grlića materice i debelog creva, a kod muškaraca rak pluća i prostate. O statistici u Pomoravskom okrugu, uzrocima bolesti i preventivi, razgovarali smo sa doktorkom Biljanom Mihajlović, onkologom u Opštoj bolnici u Jagodini.

Opšta bolnica Jagodine, pored ovog grada, pokriva i područje Svilajnca, Rekovca i Despotovca, tako da se beleži porast pacijenata. Prema rečima doktorke, statistika za Pomoravski okrug se ne razlikuje mnogo u odnosu na Centralnu Srbiju. Dve trećine novoobolelih su muškarci, jedna trećina su žene, a lokalizacija tumora je drugačija kod oba pola:

-Ako posmatramo tumor pluća, koji je se prvi javlja i koji je najčešći kod muškaraca. On je zastupljen u 23,6 posto slučajeva, najviše od svih tumora koji se jave kod nas. Kada su žene u pitanju, od tumora pluća leči se nekih 7,5 posto. Tumor debelog creva je zastupljeniji kod žena nego kod muškaraca. Od svih tumora, 3,2 posto otpada na mušku populaciju, a 3,3 posto na žensku. Kada je u pitanju rak dojke, prošle godine nismo imali nijednog obolelog muškarca od ove vrste tumora, iako imamo i takvih slučajeva: 0,2 posto je bilo među muškarcima, a kod žena je bilo 26,7 posto. Kada je u pitanju rak grlića materice, od svih tumora koji su se javljali, osam posto otpada na ginekološke regije, na grliće materice i jajnika, a najčešći tumor kod muškaraca je karcinom prostate, koji čini 9,6 procenata i jedan posto čini tumor testisa. Postoje i druge vrste tumora poput malignog melanoma, sarkoma, tumora ORL regije, kojih ima, ali u manjem procentu od svih ovih koji su najčešći –rekla je Mihajlović i dodala da su ovo podaci koji oni dobijaju iz instituta BATUT.

Prema njenim rečima, rak je multifaktorijalna bolest i jedan uzrok nije dovoljan da bi došlo do razvitka bolesti:

-Za pojavu tumora na plućima, glavni krivac je pušenje, kao prvi i osnovni faktor. Zatim, tu su i aerozagađenje i uslovi rada. Pušenje utiče i na tumore grla, faringsa, nosnog dela i organe za hranjenje. Alkohol dosta utiče i na pojavu tumora u ORL regiji. Ako je čovek pušač, pa još i alkoholičar, mnogo je veća šansa da dobije tumor, nego ako ima samo jedan od ta dva poroka. Stil života takođe igra bitnu ulogu u nastanku tumora, naročito u ginekološkoj regiji. Sve je veća uloga virusa i bakterija u nastanku tumora, naročito kada je u pitanju tumor debelog creva. Tu je i način ishrane. Jako je bitno kako se čovek hrani. Ishrana je faktor rizika za sve bolesti, pa i za maligne. Takođe, imamo i genetski faktor, iako nijedan tumor nije direktno nasledan. Postoje i nasledni, ali radi se o vrlo malom procentu. Postoji ta genetska opterećenost, te kod tih osoba lakše dolazi do samog kvara u toj ćeliji koja kasnije prelazi u tumorsku ćeliju –istakla je ona.

Borba za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe i dalje je aktuelna. Mnogi smatraju da delotvorno utiče na lečenje bolesti, naročito raka, ali naša sagovornica je kategorično protiv toga:

-Kanabis kao lekovito sredstvo pomaže u smislu smanjenja bola, poboljšava raspoloženje pacijenta i daje mu veću volju za životom. Kao i sve opojne droge, i kanabis daje taj euforični efekat. Međutim, nijedna studija, nijedan seminar i nijedan kongres nisu objavili da on ima efekta na sam tumor i da dovodi do njegovog smanjenja. Možda se pacijent oseća bolje psihički, možda kanabis opija te receptore za bol, pa se u subjektivnom pogledu oseća bolje, ali objektivno – nema nikakvog uticaja na lečenje same bolesti –rekla je Mihajlović.

Na kraju našeg razgovora, pitali smo doktorku koja je najbolja preventiva kada je ova bolest u pitanju:

-Treba izbegavati sve faktore rizika, pogotovo pušenje i alkohol. Bitno je voditi zdrav način života, udisati svež vazduh i što više vremena provoditi napolje uz fizičku aktivnost –rekla je onkolog Biljana Mihajlović na kraju našeg razgovora.

Dušan Miletić
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar