Mišljenja o legalizaciji marihuane u medicinske svrhe u Srbiji su podeljena. Neki smatraju da njeno korišćenje blagotvorno utiče na sprečavanje širenja nekih teških bolesti i da doprinosi kvalitetu života težih bolesnika. S druge strane, ima i onih koji smatraju da sve to još uvek nije dovoljno klinički ispitano i da bi potpuna legalizacija bila zloupotrebljena. O pozitivnim i negativnim efektima korišćenja marihuane i tome koliko je ona zapravo dobar lek, razgovarali smo sa neuropsihijatrom, doktorom Vladimirom Radojkovićem:
-Rađene su studije kada su u pitanju efekti marihuane u lečenju malignih bolesti. Prvi rezultati su pokazali da nema nikakvih efekata na uzrok bolesti. Efekti su možda u poboljšanju raspoloženja takvog pacijenta, smanjuje se osećaj bola, ali ozbiljnog efekta na lečenje bolesti nema. Zato i nema zvaničnog opravdanja za njenu legalizaciju. U terapiju je odavno uveden morfijum, heroin koji se koristi u medicinske svrhe. On je legalan, ali je sistem prometa i izdavanja takve vrste lekova jako kontrolisan. Izdaje se na dupli recept uz ličnu kartu. Uopšte, čuvanje takvih supstanci je pod posebnim režimom. Sa naučne strane, nemamo potvrdu za korišćenje marihuane. Komentari da je treba legalizovati idu od laika, ali ja bih ipak sačekao da se čuje glas stručne javnosti, ozbiljno istraživanje i ispitavanje da bi se uopšte pokrenula tema o legalizaciji. Ozbiljnih efekata od lečenja kanabisom za sada nema, ali ima od one prave, onkološke terapije koja se inače koristi –rekao je dr Radojković.
On je istakao pozitivne, ali i negativne efekte korišćenja marihuane, koji ipak preovlađuju:
-Pozitivni efekti su osećaj opuštenosti, euforije i dobrog raspoloženja. To je osnovni razlog zašto se marihuana koristi. Ipak, zanemaruju se oni negativni efekti njenog korišćenja posle dužeg vremena, a to su: neraspoloženje, razdražljivost, paranoja, stvaranje utisaka da vas neko proganja, ulazak u neke kriminalne tokove... Marihuana daje efekat kao i alkohol: čovek je uzima da bi se opustio, dobro osećao, da bi bio dobro raspoložen. Ali, koliko je saobraćajnih nesreća izazvano u pijanom stanju? Koliko je tuča izbilo zbog preterane upotrebe alkohola? Slična je situacija i sa marihuanom. Taj podatak niko ne gleda, jer se smatra da niko nije umro od predoziranja marihuanom za razliku od nekih drugih droga. Nema nikakvog stava kojim bih podržao korišćenje marihuane u bilo kom smislu: terapijskom ili rekreativnom –istakao je neuropsihijatar i dodao da su efekti koje pacijenti opisuju su na nivou placebo efekta:
-To je efekat samoubeđenja, da kanabis ima poželjan efekat, zato ga i koriste. Kada su teže bolesti u pitanju, poput raka, porodice su brižnije prema pacijentu i pokušavaju na sve načine da pomognu, pa iz te silne želje da oboleloj osobi bude dobro, primećuju i te neke blage, pozitivne efekte. Ali, ozbiljnih efekata lečenja kanabisom za sada nema –rekao je Radojković.
Mnoge zemlje su u potpunosti legalizovale korišćenje marihuane, ali on smatra da to ne donosi ništa dobro:
-Skoro sam čuo da je u Amsterdamu, gde je ona legalizovana, pokrenuta kampanja da se ponovo zabrane te droge. Zašto? Pa nema efekta. Kriminal se nije smanjio, otprilike je na istom nivou, samo je više opijenih ljudi. Zamislite nekog hirurga ili sudiju kako na posao dolaze u tom nekom pripitom, opijenom i euforičnom stanju, samo zato što je korišćenje marihuane dozvoljeno. To bi bilo tragikomično –zaključio je dr Radojković na kraju našeg razgovora.
Dušan Miletić
Komentari (0)
Ne postoji komentar!