U zimskom periodu, Domovi zdravlja širom Srbije su puni pacijenata, najviše zbog prehlađenih, ali i zbog onih koji su oboleli od gripa i drugih virusnih infekcija koje su karakteristične za ovaj period. Grip je akutno infektivno, veoma zarazno oboljenje. Izazivaju ga virusi i počinje naglo. Ima burnu reakciju, traje kratko i kreće sa visokom temperaturom: iz punog zdravlja sa opštom malaksalošću, bolom u zglobovima, kostima i mišićima. Prate ga pad pritiska, bol u grlu, curenje iz nosa i suvi kašalj, rekla je naša sagovornica dr Vesna Petrović, lekar specijalista opšte medicine u jagodinskom Domu zdravlja. Ona je istakla da grip u Jagodini za sada nije na alarmantnom nivou:
-Gripa u Jagodini trenutno ima sporadično. Nije krenula epidemija kao ranijih godina, ali pojedinačnih slučajeva ima. Pacijenti nam se javljaju kako bi popravili svoje zdravstveno stanje. U ovo doba ima mnogo virusa koji su slični gripu, a koje ne prati visoka temperatura kao kod gripa, sa simptomima gornjih i donjih respiratornih puteva. Ima više oboljevanja od drugih virusa sličnih gripu. Povećan je broj poseta lekaru, baš zbog tih akutnih virusnih infekcija –rekla je doktorka na početku našeg razgovora.
U oktobru prošle godine, Jagodina je dobila 1560 vakcina protiv gripa, za koje doktorka Petrović kaže da je interesovanje bilo jako veliko, jer su se potrošile u rekordnom roku:
-Interesovanje za vakcinaciju ove godine je bilo iznad svih očekivanja. Za ovu godinu smo dobili isti broj kao i prošle godine i sve smo ih utrošili za manje od dve nedelje. To je rekord za sada. Čini se da nam je svest proradila po tom pitanju da znamo da je to jedina i prava zaštita od gripa, pored drugih higijensko-dijetetskih mera koje treba sprovoditi. Vakcinacija je stoprocentno uspela i najviše su se vakcinisale osobe koje su bile u najvećem riziku da obole i koje bi pretrpele najveće posledice oboljenja –rekla je doktorka.
Ona je takođe istakla da im se u ovom periodu javljaju pacijenti svih starosnih dobi: od tek punoletnih pa sve do stogodišnjaka:
-Najosetljivije su grupe ljudi koje imaju 65 godina i više. U velikom su riziku osobe koje boluju od drugih pridruženih, hroničnih bolesti, bolesti disajnih organa i bolesti kardiovaskularnog sistema. One imaju veći rizik da obole od gripa i kada se to desi, klinička slika bude teža, posebno kod trudnica i osoba sa slabim imunitetom. Osobe koje su na nekoj zračnoj, citostatskoj terapiji, koje imaju neke karcinome i leče te osnovne bolesti imaju težu kliničku sliku i duže trajanje bolesti. Kod njih to može kobno da se završi. Zato je bilo savetno da se te osobe vakcinišu –rekla je dr Petrović.
Doktorka je istakla da je vakcinacija najbolja zaštita protiv gripa, ali ukoliko je neki nisu obavili, uvek mogu da se čuvaju od gripa na brojne druge načine, poput redovnog primenjivanja higijensko-dijetetskih mera:
-Higijena treba da nam bude na visokom nivou. Treba redovno prati ruke. Grip je kapljična infekcija. Ne treba ići na skupove i posećivati mesta gde ima mnogo ljudi. Takođe, u tom periodu treba izbegavati posete obolelim licima. Provetravanje prostorija je bitno, a treba piti i dosta tečnosti. Što se tiče onih koji su već oboleli od gripa, za njih je najbolje da ostanu kod kuće par dana. Ako su radno sposobni, ne bi trebalo da idu na posao. Treba da obaraju temperature, da što više odmaraju, da piju dosta tečnosti, da koriste prirodne vitamine, voće, povrće i drugu laganu hranu. Ukoliko temperature i drugi simptomi gripa, poput bolova u zglobovima, mišićima i kostima, traju duže, obavezno treba da se jave svom lekaru. Nikako ne bi trebalo da uzimaju antibiotike na svoju ruku. Važno je da se jave lekaru i da dobiju pravu terapiju za svoje bolesti –poručila je dr Vesna Petrović na kraju našeg razgovora.
Dušan Miletić
Komentari (0)
Ne postoji komentar!