Izvor: FoNet
Premijerka je istakla da je izazov za vladu da taj rast bude održiv i da se nastavi i u 2019 i 2020. godini.
Predloženi budžet za infrastrukturne investicije u 2019. godini je više od 200 milijardi dinara i najveći je do sada, što znači da građevinska industrija mora da ima snagu da nastavi da vuče naš dalji rast, poručila je Brnabić.
Ukazala je i na projekte završetka i izgradnje kliničih centara u Srbiji, domova zdravlja i opštih bolnica, u koje će ukupno biti uložena milijarda evra.
U razgovoru je istaknuto da će predložene izmene i dopune Zakona o javnim nabavkama eliminisati pojavu damping cena i da će veći fokus biti na kvalitetu ponude umesto na ceni, što nije bio slučaj do sada.
Kako je rečeno, cilj te mere je poboljšanje finansijske pozicije naših građevinskih firmi i kvaliteta izvedenih radova.
Na sastanku je konstatovano da je nedostatak radne snage najizraženiji problem u građevinskoj industriji, a kao jedna od mera za njegovo prevazilaženje razmatrana je mogućnost prekvalifikacije i unapređenje kapaciteta za obuku ljudi za različite građevinske profile.
Istaknuto je i da će se razmatrati uvođenje olakšica za uvoz građevinske opreme koja se ne proizvodi u Srbiji, što će uticati na povećanje efikasnosti u realizaciji projekata.
Učesnici sastanka složili su se da je neophodno povećati inspekcijski nadzor u cilju suzbijanja sive ekonomije u građevinarstvu i pohvalili izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, koji će u praksi rešiti mnoge probleme koje građevinci trenutno imaju, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!