Merenja koncentracije radona u školama i vrtićima u Republici Srbiji

|   Info
U ponedeljak počinje distribucija pasivnih radonskih detektora za više od 1000 škola i vrtića u Srbiji. Time Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije, u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a u okviru projekta Međunarodnome agencije za atomsku energiju (MAAE) nastavlja merenje koncentracije radona na teritoriji Republike Srbije.
Foto: televizija Kopernikus

 

Sredstva za 5000 integralnih pasivnih detektora za merenje koncentracije radona obezbedila je Međunarodna agencija za atomsku energiju, dok je, Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije,  kao nosilac i koordinator ovog projekta zadužen za distribuciju detektora za radon po školama i vrtićima u skladu sa utvrđenim međunarodnim standardima.

Planirano je da detektori u školama i vrtićima budu postavljeni 1. marta 2019. godine. Merenja će  trajati tri meseca, nakon čega će prikupljeni detektori biti poslati u ovlašćenu laboratoriju u Švedskoj,  koja će nakon  očitavanja i obrade rezultata, podatke dostaviti Direktoratu.

Rezultate merenja koncentracije radona u školama i vrtićima, Direktorat će predstaviti javnosti, zajedno sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Radon je prirodni radioaktivni gas,  naučnoj javnosti poznat više od 100 godina, od samih početaka otkrića radioaktivnosti. Na otvorenom prostoru nalazi se u niskim koncentracijama. Kao i svaki drugi gas, u zatvorenom prostoru se može akumulirati u znatno višim koncentracijama. Najveći izvor radona u zatvorenom prostoru je zemljište na kome se objekat nalazi, ali će njegova koncentracija u velikoj meri zavisiti od same konstrukcije objekta, ventilacionog sistema, klimatskih uslova…

Potrebno je da naučimo kako da živimo sa ovim gasom i kako da ga kontrolišemo, a sve u cilju očuvanja zdravlja naše porodice. Ako možemo neki rizik za zdravlje da svedemo na minimum, zašto ne bi smo to i učinili.

Da podsetimo, tokom 2015. i 2016. godine 6000 detektora  za merenje koncentracije radona bilo je izloženo u stanovima i kućama širom naše zemlje. Rezultati ove analize potvrdili su predviđanja  stručnjaka da su u najvećem procentu izmerene koncentracije radona u Republici Srbiji u očekivanom opsegu, u odnosu na  postojeće zakonske preporuke.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar