Nagrada "Plavi čuperak" jagodinskom književniku Peđi Trajkoviću

|   Info
Peđa Trajković, poznati jagodinski književnik, dobitnik je prestižne nagrade „Plavi čuperak“ za najbolju knjigu objavljenu u 2018.godini. Reč je o „Smešnoj strani sveta“, knjizi pesama za decu, a ovu nagradu Trajković ravnopravno deli sa još tri srpska književnika.
Foto: Aleksandar Dobrosavljević

Nagradu „Plavi čuperak“ dodeljuje Međunarodni centar književnosti za decu Zmajevih dečijih igara u saradnji sa časopisom za decu „Neven“. Ona se dodeljuje svake godine u znak sećanja na pesnika Miroslava Antića, koji je bio prvi glavni i odgovorni urednik obnovljenog časopisa. Treba istaći da je ovo prvi put da knjiga pesnika Peđe Trajkovića, štampana u izdanju jagodinskog „Gambita“,  dobije ovu nagradu.
-Nagrada “Plavi čuperak” je zanimljiva pošto nju dodeljuje veliki žiri koji se sastoji od naših najeminentnijih književnika, pisaca za decu i profesora književnosti sa raznih fakulteta u Srbiji. Preko 30 njih je glasalo, tako da, pored toga što znači da sam napravio dobru knjigu, znači da sam omiljen kod svojih kolega, jer su glasali za mene. Ove godine se prvi put desilo da podjednak broj glasova imamo Goran Novakov, Vesna Aleksić, Zoran Penevski i ja , tako da ćemo je svi dobiti u junu tokom Zmajevih dečijih igara,kaže on.
Knjigu „Smešna strana sveta“ Peđe Trajkovića, najbolje oslikava stih koji se nalazi na samo početku.
-Knjigu najbolje oslikava stih koji se nalazi na samom početku: “Okrenem se nagalavčke kad god nisam dobre volje, svet izgleda naopačke, ali bolje!”. To je moj pogled na svet i recept za bolji život u današnje vreme. Nisam siguran da sam ja, koji život vidi iz tog “iščašenog” ugla u pravu, a da svi ostali greše, u šali ističe književnik.
Peđa objašnjava da je njegov osnovni cilj, pri stvaranju nagrađene knjige “Smešna strana sveta”, bilo da se igra. Sve pesme je napisao isključivo iz ličnog zadovoljstva, a pošto je, kako kaže, vrlo strog prema samom sebi, ispostavilo se da je knjiga dobra.
-Ja vrlo brzo pišem. Na sreću, to nešto u glavi mi još uvek brzo funkcioniše. Kasnije to poliram, čitam više puta, pa na kraju iz svega izaću knjige kojima sam više ili manje zadovoljan. Nisam od onih koji se guraju i nekog vuku za ruku, ali zato imam visoke standarde, jer želim da svaka pesma zvuči vrhunski, dodaje on.
Iza Peđe Trajkovića je 40 godina književnog rada i preko 50 objavljenih knjiga. Za sebe, ovaj skroman književnik kaže da je ekonomiju studirao jer je “tako trebalo” u to vreme, ali da je ipak prevagnula ljubav prema pisanju, pa ne čudi podatak o broju objavljenih knjiga, drama za decu i odrasle, nebrojeno ilustracija knjiga drugih pisaca i prevoda starnih dela.
-Meni se sve vreme čini da radim jedan te isti posao. Najviše vremena potrošim uređujući časopis “Slova na struju”kome, neskromno da kažem, nema ravnog u regionu. Usućujem se da kažem da smo nadmašili i legendarni “Poletarac”, ako ničim drugim, onda brojem stranica, koji je tri puta veći. Ništa mi nije teško, osećam veliku radost u stvaranju i verovatno je to ono što me vodi.
Iz bogatog radnog opusa Peđe Trajkovića svakako moramo da izdvojimo i “Šarenu radionicu”, jedini dečiji kabare na ovim prostorima, za koji se sa ponosom vezuje i ime Radio Jagodine, sada medija u vlasništvu Kopernikus sistema.
-Sva deca koja su prošla kroz “Šarenu radionicu” su bila izuzetno talentovana. Sada su to odrasli ljudi. Dve generacije njih je učestvovalo u realizaciji tog velikog projekta. Nastali smo na Radio Jagodini i svi misle da je “Šarena radionica” dugo postojala. Ne, projekat je trajao dve godine, ali je bio izuzetno intenzivan, pa je ostavio sliku dugovečnosti. Imali smo veliki broj nastupa, izuzetno atraktivnih, jer nas je pratio veliki pravi bend, starih rokera Jagodine. Putovali smo svuda po Srbiji i van nje. To je bio projekat Društva prijatelja dece uz podršku Radio Jagodine, Narodnog univerziteta, jagodinske biblioteke i Kulturnog centra. Onog trenutka kada smo prerasli okvire volonterskog rada, Radionica je prestala da postoji, jer nije bilo nikog ko bi, u to vreme, finansijski podržao izuzetno talentovanu decu,  objašnjava književnik.
Književnik, na kraju našeg razgovora, kaže da sebe doživljava kao čoveka koji voli da se igra i koji nije izgubio taj osećaj. 
-Nekom možda deluje ova moja misao infantilno, ali po meni je ok, deci je ok, vidim da me prihvataju kao nekog ko ume da kreira njihovo vreme. Kad odlučite da budete pisac za decu, sve ostalo nema smisla, kroz osmeh kaže Trajković.
Pored nagrade „Plavi čuperak“, Peđa Trajković je proglašen počasnim građaninom Dečijeg grada Panonije, gde  će u maju mesecu biti otkrivena ploča sa njegovim imenom, čime će ovaj vrsni jagodinski književnik biti uvršten u svojevrsnu aleju velikana rezervisanu za najistaknutije srpske pesnike za decu, poput Raše Popova, Dobrice Erića, Ljubivoja Ršumovića i drugih.
T.Mitrović

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar