Izvor: RTS
"Ovim delom autor se vraća samosvojnom izrazu koji je ponudio u svom prvom romanu pa čak i njegovim temama – ratnoj traumi, odnosu sa majkom, samoćama, ali sada kao sazreli pisac koji vlada jezikom, atmosferom i složenim motivima", zapisano je, između ostalog, u obrazloženju žirija.
Vladimir Tabašević je, posle proglašenja dobitnika, izjavio da mu je "dvostruka uloga Svetog Sebastijana" bila zanimljiv motiv za pisanje.
"Ta vrsta u nekom smislu dvostruke uloge Svetog Sebastijana, koji je bio vođa pretorijanske garde koja progoni hrišćane, a koji sa druge strane, u svom srcu neguje neku vrstu vere, neku vrstu nade, interesa za hrišćanstvo, u nekom zdravom smislu, ne u vulgarnom, bila mi je zanimljiva kao motiv i kao figura koja je nastavila da se kroz čitav roman provlači – u smislu da se odražava na subjekte junaka", rekao je Vladimir Tabašević.
U najužem izboru za 65. NIN-ovu nagradu bili su i romani: "Prekasno" Branke Krilović, "Odustajanje" Jelene Lengold, "Uhvati zeca" Lane Bastašić, "Deseti život" Saše Savanović i "Beogradski trio" Gorana Markovića.
O finalistima je odlučivao žiri koji čine Tamara Krstić, Marjan Čakarević, Branko Kukić, Ivan Milenković i Zoran Paunović.
Vladimir Tabašević je rođen 1986. u Mostaru pod punim imenom Bošnjak Tabašević Vladimir. Studirao je filozofiju u Beogradu.
Objavio je knjige poezije "Koagulum" (2010), "Tragus" (2011), "Kundak" (2012), "Hrvatski kundak" (2014).
Zastupljen je u pregledima i izborima savremene poezije: "Prostori i figure" (Službeni glasnik, 2013), "Restart" (Dom kulture Studentski grad, 2014), "Troje" (Samizdat, B92, 2016).
Njegov prvi roman "Tiho teče Misisipi" (Studio Znak, 2015) štampan je samostalno i našao se u užem izboru za NIN-ovu nagradu.
Osnivač je i jedan od urednika internet časopisa Prezupč, koji se bavi pitanjem klasnih odnosa u društvu.
Dobitnik je regionalne nagrade za priču "Rat", u okviru Biber festivala, i nagrade "Mirko Kovač" za najbolju knjigu mladog autora.
Živi u Beogradu.
Prethodni laureat NIN-ove nagrade je Dejan Atanacković za roman "Luzitanija"
Komentari (0)
Ne postoji komentar!