Proizvođači voća i povrća koji apliciraju za izgradnju i rekonstrukciju objekata ne moraju imati standarde EU za dobrobit životinja. Ako se gazdinstvo bavi voćarstvom ili povrtarstvom i podnosi zahtev za izgradnju i rekonstrukciju hladnjača , a na gazdinstvu gaje životinje za svoje potrebe ne moraju da imaju potvrdu o dobrobiti životinja -to sve obuhvata Mera M 1,a Mera M 3 u koju ulazi prerada voća i povrća ne učestvuju individualni poljoprivredni proizvođači, već samo kompanije i registrovane firme za preradu, objašnjava Mira Miljković, savetodavac Poljoprivredno stručne i savetodavne službe u Jagodini.
-Poljoprivredna gazdinstva upisana u Registar proizviođača sadnog materijala voćaka , vinove loze i hmelja u skladu sa zakonom o sadnom materijalu sa minimum 0,5 hektara i maksimum 50 hektara matičnog zasada voća, na kraju investicije imaju prava na povraćaj sredstava iz IPARD fondova. Poljoprivredna gazdinstva veličine od 2 do 100 hektara na kraju investicije imaju prava na povraćaj za nabavku sadnog materijala, odnosno investicije u podizanju i obnavljanju zasada voća (kupovina višegodišnjeg sadnog materijala) uključujući i pripremu zemljišta, kaže Miljković.
Što se tiče sektora proizvodnje jaja, takođe postoje novine u IPARD programu.
-Poljoprivredna gazdinstva koja se bave proizvodnjom konzumnih jaja sa ukupnim kapacitetom objekta minimum 5000 i maksimum 200.000 koka nosilja koje trebaju da imaju na
kraju investicije, obuhvata izgradnju objekata, smeštaj proizvoda životinjskog porekla, instalaciju opreme za ventilaciju, klimatizaciju i grejanje, protiv požarni uređaji, drenažni sistem i sve druge prateće uređaje. Gazdinstva sa preko 200.000 kokošaka nosilja mogu da apliciraju samo za investicije u opremu za smeštaj koka nosilja , a to se odnosi na specijalizovane, posebno opremljene i obogaćene kaveze i obnovljive izvore energije, dodaje ona.
Objavljivanje javnih poziva očekuje se krajem avgusta, a javni poziv za investicije u seoski turizam krajem godine.
T.Mitrović
Komentari (0)
Ne postoji komentar!