
Ugovor je potpisan u kripti Hrama Svetog Save, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Vlada Srbije usvojila je 25. juna Zaključak o saglasnosti da se Srpskoj pravoslavnoj crkvi obezbede sredstva za završetak radova na Hramu Svetog Save u Beogradu. Tim sredstvima biće finansirani preostali radovi na mozaiku, kao i ukrašavanje i opremanje jednog od najznačajnijih duhovnih i kulturnih zdanja srpskog naroda.
Hram Svetog Save u Beogradu najveći je srpski pravoslavni hram posvećen Svetom Savi, prvom srpskom arhiepiskopu i osnivaču Srpske pravoslavne crkve i predstavlja ne samo verski objekat, već i simbol srpskog nacionalnog i duhovnog identiteta.
Hram je sagrađen na Vračaru, na mestu gde su 1594. godine, za vreme osmanske okupacije srpskih zemalja, spaljene mošti Svetog Save, a po naredbi tadašnjeg velikog vezira Sinan-paše. Ideja o gradnji Hrama Svetog Save nastala je 1895. godine, kada je osnovano Društvo za podizanje Hrama Svetog Save na Vračaru, ali su radovi zbog ratova i političkih događaja u Srbiji i Evropi na početku 20. veka počeli tek 1935. godine.
Izgradnja je finansirana dobrovoljnim prilozima, prema projektu arhitekata Bogdana Nestorovića i Aleksandra Deroka, a završena 2004. godine.
Unutrašnji radovi - postavljanje monumentalnog mozaika i opremanje enterijera - završeni su krajem 2020. godine.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!