
Izvor: FoNet
Brnabić je, na svečanosti u kineskom kulturnom centru na Novom Beogradu, rekla da je otvaranje te komore važan dan za čitavu zemlju i narod, jer se čuva prijateljstvo i otvaraju novi "koridori veza" u vremenima u kojima se prijateljstva i veze raskidaju i kad smo pod ogromnim pritiskom zbog trenutne situacije.
Brnabić je podsetila da je u 2021. spoljnotrgovinska saradnja sa Kinom iznosila rekordnih 5,3 milijarde evra, 15 puta više nego pet godina ranije i da bi se, potpisivanjem sporazum o slobodnoj trgovini, to drastično uvećalo.
Ponosni smo što u Srbiji imamo kineske kompanije, koje su fantastične. Dva najveća neto izvoznika iz Srbije su kineski HBIS i Ziđin. Na trećem mestu je NIS, a na četvrtom Tigar tajres, deo francuskog Mišlena, navela je ona.
Prema oceni Brnabić, druga velika stvar je uvođenje letova iz Beograda za Peking i Šangaj, i zato se nada da će osnivanje Komore kineskih kompanija u Srbiji pomoći ostvarenju tog cilja.
Predsednik Komore, izvršni direktor HBIS Song Sihaj konstatovao je da će njeno osnivanje imati ključnu ulogu u jačanju saradnje kompanija iz dve zemlje, proširiti obim ekonomske saradnje, omogućiti nove investicije i privlačenje još firmi iz te države i biti "još jedan most čeličnog prijateljstva".
Članice Komore kineskih kompanija u Srbiji su CRBC, Ziđin, Šandon, HBIS, Pauer Čajna, Huavei i Linglong.

Komentari (0)
Ne postoji komentar!