Potreba za personalnim asistentima u Jagodini i dalje postoji

|   Info
“Napravljeni su pomaci, imamo dobru saradnju sa lokalnom samoupravom, ali servis mora da se finansira u kontinuitetu” rekao je Gligorijević
Dimitrije Gligorijević, koordinator personalnih asistenata za Jagodinu: Foto TV Kopernikus

 

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom tradicionalno se od 1992. godine obeležava 3. decembra. Tog dana se posebno skreće pažnja na status u društvu i prava osoba sa invaliditetom. To je ujedno i bio povod za naš razgovor sa Dimitrijem Gligorijevićem, koordinatorom personalnih asistenata za Jagodinu. Prema njegovim rečima, društvo bi tokom cele godine trebalo da poklanja pažnju osobama sa invaliditetom:

-Treći decembar je, može se reći, samo običan datum. Tražimo da društvo pruži iste uslove za sve. Ipak, za nas je ovaj dan bitan zato što smo organizacija koju je okupila ideja o samostalnom životu i koja je ostvarila uslove za njeno sprovođenje. Životno okruženje bi trebalo da se prilagodi osobama sa invaliditetom, računajući tu i pristup informacijama, adekvatno korišćenje javnog prevoza, školovanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom –rekao je Gligorijević na početku razgovora.

Ono na šta je Udruženje osoba sa invaliditetom iz Jagodine ponosno je što su oni kao organizacija prvi na Balkanu počeli sa realizacijom servisa personalnih asistenata:

-Od 2003. do 2008. godine realizacija servisa personalnih asistenata bila je omogućena preko projekata. Od 2008. godine, jednim delom je to preuzela lokalna samouprava. Za nas je posebno važno da je 2011. godine donesen zakon o socijalnoj zaštiti gde u zakonu stoji da bi lokalne samouprave trebalo da finansiraju servis personalnih asistenata. Mi imamo dobru saradnju sa gradskom upravom u Jagodini, ali sredstva koja se izdvajaju su još uvek nedovoljna. Imamo potrebu za većim brojem korisnika koje bi trebalo pokrivati –istakao je Dimitrije.

On je još dodao da je stvaranje preduslova za bolji život osoba sa invaliditetom i izjednačavanje mogućnosti proces i da to nije moguće preko noći. Dimitrije Gligorijević je osoba sa invaliditetom  već 38 godina i za to vreme, prema njegovom mišljenju, mnoge stvari su se promenile. On najvećim problemom smatra to što je naša država donela mnogo zakona, ali da se svi oni ne poštuju – od dobijanja građevinske i upotrebne dozvole, pa sve do zapošljavanja i profesionalne rehabilitacije osoba sa invaliditetom:

-Prema mom mišljenju, previše se brzo ušlo u implementaciju tog zakona pa bez obzira na sve to, organizacije plaćaju neke penale ako ne zapošljavaju. Pokrenulo se zapošljavanje, ali mislim da je još uvek to nedovoljno. Jednostavno to je process i za to treba vremena. Za nas je prioritet da radimo na podizanju svesti kod samih osoba sa invaliditetom. Pokušavamo da osnažimo ne samo neinvalidnu populaciju, nego i same osobe sa invaliditetom koje nisu svesne da su diskriminisane, da rade i da se bore za svoja prava. Napravljeni su pomaci, mi dosta radimo i borimo se i za nas je važno da se sredstva koja lokalna samouprava izdvaja za personalne asistente povećaju i da se servis finansira u kontinutitetu. Mi pokušavamo da neka sredstva nadomestimo. Godinama se borimo i radimo, svake godine apliciramo sa više projekata: kako preko javnih radova, tako i preko ministarstava. Ipak, u odnosu na broj korisnika kojima treba personalna asistencija, ta sredstva nisu dovoljna –istakao je Gligorijević.

Prema poslednjem popisu, 10 do 15 posto od ukupne populacije su osobe sa invaliditetom, a u Jagodini ih ima blizu pet hiljada. Ako se na brojku dodaju još po dve osobe koje dele našu sudbinu, onda dolazimo do ogromnog broja, jedne petine celokupnog stanovništva, rekao je Gligorijević:

-Mislim da ćemo u budućnosti napraviti neki dogovor i neko telo u okviru gradskih vlasti koje će se baviti osobama sa invaliditetom. I mi smo građani. Uradite nešto za nas, pa ćemo zajednički doprineti da svima bude bolje –završio je Gligorijević.

Dušan Miletić
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar