Izvor: FoNet
Nebenzija je na sednici SB UN, posvećenoj situaciji na Kosovu, izrazio nadu da će odluka o stvaranju oružanih snaga Kosova biti poništena i ukazao kako je Rusija upozoravala da se problemi na Kosovu ne rešavaju, već se akumuliraju.
Protivljenje Prištine i odbijanje da primeni ključni sporazum sa Beogradom - o Zajednici srpskih opština, uz pretvaranje Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u oružane snage je podrivanje Rezolucije 1244, ocenio je ruski diplomata.
Posrednička misija Evropske unije nije donela rezultat, a Kfor je selektivan u primeni svog mandata, izjavio je Nebenzija, koji je tu tvrdnju ilustrovao stalnim vežbama međunarodnih snaga na severu Kosova, dok na jugu to nije slučaj.
Američki predstavnik je ocenio da je stvaranje kosovske vojske u skladu sa Rezolucijom 1244 i suverenim pravom Kosova da formira armiju.
Odluke parlamenta u Prištini su samo prvi korak u sprovođenju desetogodišnjeg plana o tranziciji KSB u vojsku, rekao je predstavnik SAD.
On je naveo da je normalizacija odnosa između Beograda i Prištine najbolji način za jačanje bezbednosti na Kosovu i pozvao Beograd i Prištinu da preduzmu mere čiji je cilj smanjenje napetosti.
Međusobno priznanje Srbije i Kosova i normalizacija odnosa su budućnost, konstatovao je američki predstavnik.
Britanska ambasadorka Karen Pirs ocenil je da je stvaranje kosovske armije u skladu sa činjenicom da je Kosovo suverena i nezavisna država i da Rezolucija 1244 ne ograničava budući mandat KSB.
Velika Britanija žali što je spoljni pritisak ugrozio multietnički sastav KSB, rekla je Karen Pirs i dodala da na Kosovu postoji rizik pogoršanja situacije, ali ne zbog odluke vezane za stvaranje vojske, već zbog spoljnog uticaja.
Problemi postoje zbog odsustva normalizacije odnosa i blokade sprovođenja postignutih dogovora, koja dolazi iz Beograda, izjavila je Karen Pirs.
Ona je pozvala lidere u Srbiji i na Kosovu da omoguće povratak dijalogu i normalizaciju odnosa.
Predstavnik Francuske Fransoa Delatre rekao je da Kosovo treba da povuče odluku o carinama na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine od 100 odsto.
Priština ima pravo na tranziciju KSB, ali mora da poštuje prerogative Kfora. Kosovo priznajemo kao suverenu državu i njihovo pravo na oružane snage, ali usvajanje zakona ne dolazi u dobrom trenutku, ocenio je Delatre.
On je podsetio da su zakoni o armiji usvojeni bez dogovora sa NATO.
Postizanje pravno-obavezujućeg sporazuma koji će normalizovati odnose je apsolutni prioritet. Pozivamo lidere obe zemlje da nastave dijlaog što je pre moguće, rekao je Delatre.
I predstavnik Holandije pozvao je Srbiju i Kosovo da nastave dijalog pod okriljem EU bez preduslova, naglašavajući da status kvo nije rešenje.
Švedski ambasador Olof Skog stvaranje vojske ocenio je kao stvar suverene države Kosovo i sugerisao da bi to trebalo da bude desetogodišnji transparentni proces, sproveden u koordinaciji sa NATO.
Dijalog između Srbije i Kosova se treba nastaviti bez uslova. Vreme je da se iskaže hrabrost, izjavio je Skog.
Ambasador Poljske Joana Vronecka je izrazila očekivanje da će se svi politički akteri ponašati odgovorno i da neće povući poteze koji bi mogli uticati na zaoštravanje situacije.
Kineski ambasador Ma Žaošu naglasio je da Peking poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i poručio da razume zabrinutost Beograda zbog kosovskog problema.
Peking se nada da će Beograd i Priština nastaviti dijalog i sprovesti postignute dogovore i konsenzusom doći do rešenja, izjavio je Ma.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!