Turistička organizacija opštine Rekovac može se pohvaliti da im je 2018. godina bila i više nego uspešna. Tradicionalni sabor „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“ bio je odlično organizovan i izuzetno posećen, a po prvi put organizovan je i „Vino fest“, koji promoviše vina kako iz Levča, tako i iz drugih krajeva Srbije. Organizovana je i peta po redu „Pasuljijada“, koja je takođe privukla veliku pažnju posetilaca iz cele Srbije.
Na nedavno održanom 10. po redu Međunarodnom Sajmu turizma u Kragujevcu, opština Rekovac je nastupila u okviru regije Centralne Srbije zajedno sa Topolom, Račom, Despotovcem, Kragujevcem, Lapovom, Batočinom, Knićem i Ćuprijom. Tom prilikom, osvojili su drugu nagradu za najuspešniju promociju, ovaj put „Pasuljijade“. Na 14. Sajmu turističkih publikacija u Kruševcu, osvojili su treće mesto za jednolisnu publikaciju koja govori o levačkim vinarijama. Momčilo Sretenović, direktor Turističke organizacije opštine Rekovac, istakao je da opštini ova priznanja mnogo znače i da su im velika motivacija za dalji rad:
-Priznanja su značajna motivacija za nas, male turističke organizacije. Mi ne možemo da se poredimo sa budžetima velikih turističkih organizacija koje sebi mogu da priušte mnoge stručne kadrove, jer dobar deo posla obavljamo mi sami. Nagrada za publikaciju je prvi put stigla u Rekovac. Zbog obimnih troškova štampanja i samog budžeta, odlučili smo se na jednolisnu publikaciju. Zahvaljujući Ministarstvu poljoprivrede, vraćeni smo u katalogizaciju kao vinogorje. Mi smo jedno od najstarijih vinogorja i nadamo se da ćemo povećati broj vinara, pošto imamo puno ljudi koji se time bave. Treba ih stimulisati da se uključe u proizvodnju i flaširanje. Ovo nam je ogromna motivacija za to da i u periodu pred nama osvajamo nagrade. Puno nam znače, jer smo na adekvatan način, uz minimalne troškove, promovisali Levač i njene turističke potencijale. Za promociju smo i ranije imali nagrada, ali ova u Kragujevcu je zajednička, za celu Centralnu Srbiju i mi smo promocijom „Pasuljijade“ svakako dali veliki doprinos –rekao je Sretenović.
Nedavno su i preko Ministarstva kulture Republike Srbije dobili sredstva za izradu brošure povodom pola veka od osnivanja sabora „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“ po kom je levački kraj nadaleko poznat. Na njoj su radili Momčilo Sretenović, Katarina Avramović, Svetlana Azanjac, Nataša Bogosavljević i Nenad Filipović, a sa prikupljanjem podataka počelo se još u julu mesecu:
-Brošura je promovisana na Sajmu. U toku je i montaža filma koji će uskoro biti predstavljen. Očekujemo da naredni Sabor bude spektakulariji od svih prethodnih, samim tim što je jubilarni i da na adekvatan način obeležimo 50 godina čuvanja tradicije. To nije samo brošura o Saboru, nego i o nematerijalnoj kulturnoj baštini opštine Rekovac: od frulaša, levačke šetnje, naivnog slikarstva Janka Brašića pa sve do nekih drugih detalja koji jesu vezani za Sabor, a koji se inače bavi njihovim očuvanjem kao izvornih vrednosti ovog kraja –istakao je Sretenović.
Turistička organizacija opštine Rekovac je istakla da je u toku izrada projektne dokumentacije za trasiranje pešačkih i biciklističkih trasa. Projekat se realizuje u saradnji sa Regionalnom razvojnom agencijom i prema Sretenovićevim rečima, staze će povezati manastire Raletinac i Kalenić, preko Županjevac grada i proći će sve do manastira Manastirac. Okvirna vrednost projekta je 1,5 miliona dinara, a učešće opštine, kada su finansije u pitanju, je 6-7 posto, pošto najveći deo projekta finansira Evropska unija:
-Naši predeli su predivni i idealni su za planinarenje i bajking. Staze će biti trasirane po evropskim pravilima sa evropskom signalizacijom. Biće odrađena i odmorišta na određenim deonicama, kao i zajednički sajt za region centralne Šumadije koji će promovisati sve te staze sa svim koordinatama, a kompletna trasa će moći da se gleda i na mobilnom telefonu. Čim dozvole vremenski uslovi, naredne godine krećemo sa radovima –istakao je direktor Turističke organizacije opštine Rekovac.
To nije sve. Zbog vremenskih uslova zaustavljeni su i radovi na uređenu jezera u Dragovu, koje se sprovodi sa mesnom zajednicom i mladima iz sela. Krenula je izgradnja terena za odbojku i postavljanje klupa, kao i uređenje prostora oko jezera, dok za finansijska sredstva za uređenje samog jezera tek treba da se konkuriše:
-Ovo jezero svake godine privlači veliki broj mladih iz sela, ali i okoline i veliki broj ribolovaca ga posećuje decenijama. Probaćemo da kao opština više uključimo mlade i da pokažemo na jednom primeru kako sa malo sredstava možemo da dođemo do nekih vidnijih rezultata, a nadam se da ćemo i dobiti podršku Ministarstva za neke ozbiljnije radove –istakao je Sretenović.
Na inicijativu Turističke organizacije opštine Rekovac, započet je projekat arheoloških istraživanja na lokalitetu Županjevac grad. Podnosilac projekta je Zavičajni muzej iz Jagodine, a stigli su i arheolozi iz Beograda. Rekognosciranje terena je počelo u oktobru, a u toku naredne godine očekuje se i intenziviranje radova na tom lokalitetu, ali i u celom Levču:
-Taj lokalitet je jedan od najznačajnijih i u njemu je boravila knjeginja Milica tokom Kosovskog boja. Nadam se da ćemo doći do još nekih većih rezultata tokom istraživanja koja nam predstoje tokom sledeće godine. Ministarstvo raspisuje konkurs u februaru, tako da će radovi biti nastavljeni na leto –rekao je Momčilo Sretenović.
Dušan Miletić
Komentari (0)
Ne postoji komentar!