Užasne fleke od sunca koje se javljaju leti briše serum koji možete da napravite same za 100 dinara

|   Život
Doskora dermatolozi nisu preporučivali upotrebu vitamina C leti jer izaziva iritacije i oštećenja na koži. Nova otkrića pak dokazuju suprotno – da upravo ovaj vitamin ima sposobnost da se suprotstavi negativnim posledicama izlaganja suncu. Tako je u kozmetičkoj industriji vitamin C postao neizmerno važan sastojak za negu oštećene kože, a postao je i nezaobilazan deo svakodnevne nege žena širom sveta. Većina vrhunskih brendova u ponudi ima preparate koji se oslanjaju na ovaj moćni sastojak, mada hranljive i kvalitetne maske, serume i pilinge sa vitaminom C možete da napravite čak i u kućnoj radinosti.
Foto: pixabay.com


Izvor: Žena


Zateže i posvetljuje

Vitamin C ili askorbinska kiselina, kako se još zove, koristi dobrobiti celog tela, jer je snažan antioksidant, neutrališe slobodne radikale i stvara barijeru od štetnih materija iz okoline. Kao takav dobar je i za kožu, ali se poslednjih godina ipak sve više govori o njegovoj ulozi u sintezi kolagena zahvaljujući kome je koža čvršća, elastičnija, mlađa i s manje bora. Osim toga, vitamin C zaustavlja sintezu melanina, čime sprečava razvoj hiperpigmentacija i diskoloracija na koži, a može da pomogne i u uklanjanju postojećih.

Najjače deluje u serumu

Iako postoje i kreme s vitaminom C, najstabilniji je i najefikasniji u vodenim bazama, pa najčešće dolazi u obliku seruma u tamnim bočicama. Kreme se dugo zadržavaju na površini kože, dok serumi zbog lagane teksture prodiru duboko u kožu i omogućavaju brzu apsorpciju korisnih sastojaka.

Serum iz vaše kuhinje

Potrebno je za oko 30 ml:

1 kašika vitamina C (askorbinske kiseline) u prahu (možete koristiti i tablete vitamina C koje ćete smrviti u prah)

1 kašika destilovane ili filtrirane vode

1,5 kašika aloja vera gela

1/8 kašike ulja vitamina E (možete upotrebiti kapsulu vitamina E radi lakšeg doziranja)

1 bočica od tamnog stakla sa pipetom

1 drvena ili plastična činijica i kašika (nikako metalna)

1 plastični levak
Ovo su neke od namirnica koje su bogate vitaminom C
Ovo su neke od namirnica koje su bogate vitaminom C
Foto: Profimedia

Priprema

U činijici mešajte vitamin C u prahu i destilovanu vodu dok se kristali vitamina C ne rastvore u potpunosti. Pošto treba dosta vremena da se kristali rastvore, morate dugo da mešate, ali nikako da zagrevate vodu jer ćete tako uništiti vitamin C. Dodajte zatim aloja vera gel i nastavite sa mešanjem. Nakon toga dodajte ulje vitamina E i mešajte dok se sve ne sjedini. Mešavina koju ste dobili bi trebalo da bude prozirna ili beličasta. Prespite je pomoću uskog levka u staklenu bočicu koja mora biti tamne boje kako bi sprečila da serum oksidira od svetlosti. Čuvajte serum u frižideru 7–15 dana i, čim primetite da je postao žut ili narandžast, bacite ga jer to znači da je oksidirao i da je vreme da napravite novu turu.

Piling

Kesicu vitamina C u prahu (ili 2 tablete koje ćete izmrviti do praha) pomešajte sa bademovim mlekom da se stvori gusta pasta. Umasirajte pastu u kožu lica i ostavite da deluje. Kada osetite blago peckanje, isperite lice mlakom vodom i nanesite tonik od ružine vodice. Ako imate oštećenja na licu, nemojte koristiti ovu masku jer je jako agresivna prema otvorenim ranicama.

Maska za lice

Pomešajte kašiku vitamina C u prahu sa pola kašike filtrirane vode. Ako vam je koža suva, vodu možete zameniti čistim gelom od aloje vere. Masku nanesite na lice i ostavite da deluje 10–15 minuta (izbegavajte područje direktno ispod očiju). Masku uklonite laganim pokretima peškirom natopljenim mlakom vodom.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar