Završen 51. Sabor "Prođoh Levač, prođoh Šumadiju"

|   Info
Sabor je svečano otvoren protekle subote u porti manastira Kalenić, a dan kasnije održano je takmičenje kulturno-umetničkih društava. Sastavni deo manifestacije bila je i 28. likovna kolonija, kao i takmičenje pevačkih talenata „Zlatni glas Levča“
Foto TV Kopernikus

 

Sabor narodnog stvaralaštva „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“, 51. po redu, održan je protekle sedmice od 29. jula do prvog avgusta u opštini Rekovac, a najvećim delom u Kalenićkom Prnjavoru.

Manifestacija je svečano otvorena protekle subote u porti manastira Kalenić, u prisustvu sveštenstva, političkih zvaničnika i velikog broja ljudi. Među njima je bila i ministarka privrede u Vladi Republike Srbije Anđelka Atanasković, koja je pohvalila borbu za očuvanje nacionalnog identiteta kroz održavanje ove manifestacije:

-Značaj ovog sabora ogleda se u očuvanju autentičnosti običaja, čuvanju kulturnog nasleđa, tradicije i istorije. Na ovaj način, mi čuvamo sećanje na naše pretke, na ono ko smo  i odakle smo. Kako sam iz ovih krajeva, imala sam priliku da pratim i razvoj ovog sabora. Izuzetno je pohvalno što iz godine u godinu imamo prilik da ovde vidimo sve veći broj kulturno-umetničkih društava, izvornih folklornih grupa, ansambala i različitih izvođača iz ostalih dela Srbije. Moramo da čuvamo ono što ostavljamo u nasleđe, naš narod i našu državu, a u ovim izazovnim vremenima, još je važnije da čuvamo jedni druge –rekla je Atanasković tokom obraćanja prisutnima.

Predsednik opštine Rekovac Aleksandar Đorđević izrazio je ponos i zadovoljstvo zbog ove tradicije koja se neguje godinama unazad:

-To što sabor postoji pedeset jednu godinu znači da nešto istinski vredi i da se t neko bori, a naši prethodnici su se borili. Mi imamo samo jedan veliki zadatak, a to je da očuvamo ono što je nkeo radio i da pokušamo da naučimo naša pokolenja da sutra slave 100, 150 godina sabora, jer ovo obavezuje. Mi smo primer saborovanja u Srbiji gde se bavimo time da očuvamo od prošlosti ono što je lepo, a to su naši običaji, kultura i sve ono što je srpsko. Vreme sabora je vreme kada su mnogi naši ljudi koji su poreklom iz ovog kraja otišli svojim poslom van Levča, druže se i razvijaju zdrav duh među sobom –rekao je Đorđević.

Sastavni deo svečanosti bio je i prigodan kulturno-umetnički program. On se sastojao od nastupa Centra za negovanje tradicije i kulture „Abrašević“ iz Kragujevca, u čijem sastavu su orkestar, pevači i igrači. Nastupili su i ženska pevačka grupa „Ikos“ iz Lapova, kao i muški Kragujevački pevački sastav. Takođe, publika je uživala i u nastupu nekoliko glumaca koji su kroz svoj dramski prikaz predstavili tradiciju ovog kraja Srbije.

BOGAT KULTURNO UMETNIČKI PROGRAM ZAVRŠNOG DANA

Svečanim defileom članova kulturno-umetničkih društava, uz zvuke trube, održan je i poslednji dan 51. sabora. Na velikoj sceni u Kalenićkom Prnjavoru, pred brojnom publikom, i ove godine pevale su tradicionalne narodne pesme, a nije izostala ni igra, za koju su bili zaduženi folkloraši iz različitih krajeva naše zemlje. Najistaknutiji učesnici i ove godine dobili su tradicionalne nagrade sabora. Najduže brkove ovogodišnje manifestacije, od čak 131 santimetra, ima Zoran Lazarević iz Niša, dok su najlepše narodne nošnje poneli  Milan Jovanović i Nera Kovačević. Dodeljene su i nagrade za najdužu kiku i najlepšu devojku sabora:

-Dugačka je 150 santimetra. Na proleće je bila 170, ali sam je skratila 20 santimetra. Kako vreme prolazi, sve teže je održavam. Treba mnogo vremena i zahtevno je, ali ova nagrada mi prija. To mi daje podstrek da je i dalje negujem i održavam. Sama manifestacija me oduševljava. Volim Levač i sabor, a i da se ne takmičim, došla bih da uživam u pesmi i folkloru –rekla je Milena Lukić iz Jagodine.

-Osećaj je prelep. Veoma mi je drago što sam izabrana za najlepšu devojku sabora. Učestvovala sam i ranije, ali sada sam sazrela i jako mi je drago što sam ja pobednica –rekla je sa osmehom sedamnaestogodišnja Nevena Vasiljević iz Kruševca.

Jedan deo događaja održan je u porti manastira Kalenić. U tom ambijentu predstavljeni su, ali i degustirani slani i slatki specijaliteti Udruženja žena “Slatki zalogaj”, “Levčanke” i “Zlatne ruke Levča”, ali i Ženskog fudbalskog kluba “Levač”, a koji su privukli veliku pažnju svih posetilaca. Na istom mestu, najboljim zdravičarem ove godine proglašen je Ljubodrag Ognjanović. U žiriju su ove godine bili: Svetlana Azanjac, umetnički direktor sabora, Vukosav Živković, profesionalni igrač ansambla “Kolo” i Nemanja Ivanović, predsednik Upravnog odbora Centra za kulturu u Rekovcu. Dodeljene su i povelje “Brativoje Marković”, a one su ove godine pripale Domu zdravlja opštine Rekovac i Milutinu Stojkoviću, nastavniku srpskog jezika u penziji.

“ZLATNI GLAS LEVČA” I 28. LIKOVNA KOLONIJA

Svake godine, sastavni deo manifestacije su još dva događaja: likovna kolonija i takmičenje pevačkih talenata “Zlatni glas Levča”. Na koloniji je učestvovalo 12 slikara iz različitih krajeva naše zemlje poput Beograda, Užica, Bele Crkve, Trstenika, ali i iz Herceg Novog. Među učesnicima ove godine bilo je i akademskih slikara. Svi radovi koji su nastali na koloniji, bili su izloženi u tamošnjoj Osnovnoj školi “Dušan Popović”.

U nedavno rekonstruisanom Domu kulture u Rekovcu, održana je 11. po redu manifestacija “Zlatni glas Levča”, takmičenje pevačkih talenata. Prvo mesto po oceni žirija osvojio je Veljko Đekić iz Kragujevca, drugo je pripalo Emiliji Živković iz Leskovca, a treće Aleksandru Jankoviću iz Kragujevca. Po oceni publike, najbolja je bila Nevena Pavlović iz Sibnice kod Rekovca. Žiri je imao pet članova, a jedan od njih bio je poznati pevač narodne muzike Rade Jorović, koji je i nastupio te večeri.

D.M.
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar