Arheološko iskopavanje na lokalitetu Jerinin grad, u selu Vojska kod Svilajnca, završeno je proteklog petka posle tri nedelje aktivnog rada uz odlične rezultate.
Radi se o petoj kampanji istraživanja na ovom prostoru. Istraživanja na ovom lokalitetu započeta su 2012. godine i ovo je jedini lokalitet u Svilajncu koji je arheološki istraživan:
-Lokalitet Jerinin grad baštini arheološke slojeve od gvozdenog doba, to je period od 8. do 6. veka pre nove ere, zatim Rimsko naselje od 3. do 4. veka nove ere i vizantijsku utvrdu po čemu je ovaj lokalitet najpoznatiji. Tokom 9. veka ovo područje naselili su Sloveni i imamo tragove njihovog života na ovom prostoru, od 9. do 11. veka. To smo imali sve do ove kampanje istraživanja. Ove godine možemo pouzdano da govorimo i o životu u Jerininom gradu u poznom srednjem veku do 14., 15. veka što se do sada nije znalo. Smatralo se da jedino u donjem delu sela, bliže Moravi, imamo tragove tog naselja iz poznog srednjeg veka, ali očigledno je da je arheologija ove godine pokazala drugačiju situaciju –rekla je Smiljana Dodić, muzejski savetnik i arheolog Zavičajnog muzeja u Jagodini.
Tokom istraživanja, nađen je veliki broj pokretnih nalaza, kao i puno prozorskog stakla, što ukazuje da se na ovom mestu nalazio grad, što je jedan od dokaza urbaniteta u ovom kraju. Dodić ističe da je ovde zaista u pitanju bio grad, a ne samo seosko naselje okruženo bedemima. Iz Zavičajnog muzeja u Jagodini ističu da im je Ministarstvo kulture Republike Srbije naročito pomoglo finansijskom podrškom ovog projekta:
-Prepoznali su značaj koji nije samo regionalni i jako je važno da se ovi lokaliteti istražuju. Time se popunjava arheološka karta Srbije. Moramo da kažem da je ovo jedan od retkih lokaliteta koji je iskopavan. S druge strane, jako je važno da se nastavi istraživanje ovog lokaliteta, zato što ovakva nalazišta mogu prilično da se uključe u turističku ponudu i da se povežu sa manastirima kojih ovde ima nekoliko –rekla je Dodić.
Posle ovog istraživanja, sledi sređivanje i obrada nalaza. Pored ljudi iz Zavičajnog muzeja, u projektu su učestvovale i njihove kolege iz Kragujevačkog zavoda za zaštitu spomenika kulture: Marijana Bec i Milovan Ristić, kao i prijatelji ove institucije. Za sledeću godinu, planirana je i izložba rezultata dosadašnjih istraživanja na ovom lokalitetu, koja će biti predstavljena ne samo u Pomoravlju, već i u celoj Srbiji.
Dušan Miletić
Komentari (0)
Ne postoji komentar!